w Galerii: 2011 | Sen

Ilustratorka, malarka i autorka komiksów. Jest projektantką książek, plakatów, okładek i ilustracji książkowych. 

Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Źródłami inspiracji do pracy jest dla niej malarstwo niderlandzkie:Rogier van der Weyden, bracia Hubert i Jan van Eyck, Hugo van der Goes oraz twórczość współczesnego ilustratora Johna Howe[1].

Dagmara Matuszak debiutowała w 2003 roku monochromatycznym komiksem wojennym pt. "Wrześniowe przedpołudnie", narysowanym do scenariusza Kamila Śmiałkowskiego na potrzeby antologii komiksu polskiego "Wrzesień", zainicjowanej przez Tomasza Kołodziejczaka z wydawnictwa Egmont Polska. Kolejnym komiksem Matuszak był zrealizowany rok później "Eksperyment" do scenariusza Grega Beckera, na potrzeby kolejnej antologii Egmontu pt. "Człowiek w probówce."

W 2004 roku nawiązała współpracę z angielskim pisarzem Neilem Gaimanem, któremu spodobał się jeden z jej rysunków, przedstawiający lisa z opowiadania "Biała droga". Rysunek ten został po raz pierwszy zaprezentowany pisarzowi na wystawie prac zainspirowanych twórczością Gaimana, w Krakowie w maju 2003 roku. Wkrótce potem Gaiman zaproponował Matuszak zilustrowanie kolekcjonerskiego wydania "Dymu i luster". W związku z zarzuceniem tego projektu przez wydawcę, Matuszak otrzymała od Gaimana do zilustrowania inny tekst – napisany specjalnie dla niej poemat "Melinda", opowiadający o dziewczynce żyjącej samotnie w zrujnowanym mieście, zamieszkanym tylko przez zwierzęta i maszyny[2][3].

"Melinda" ukazała się w USA, w grudniu 2004 roku, nakładem wydawnictwa Hill House Publishers, a następnie już w marcu 2005 roku w Polsce nakładem wydawnictwa Atropos. Oba wydania książki to limitowane numerowane nakłady, wydrukowane na szlachetnym, wzbogaconym o barwne drobiny papierze o wysokiej gramaturze, oprawione w twardą tłoczoną oprawę, z ręcznie wklejanymi kolorowymi ilustracjami[4]

W sierpniu 2006 roku podczas XXI Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Polcon" w Lublinie wydawnictwo Atropos zaprezentowało kolekcjonerskie wydanie opowiadaniaAndrzeja Sapkowskiego"Maladie" zilustrowane przez Dagmarę Matuszak[5].

W grudniu 2007 roku, nakładem wydawnictwa Hill House Publishers ukazało się wydanie kolekcjonerskie kolejnej książki Neila Gaimana "Anansi Boys" w całości zaprojektowane i zilustrowane przez Dagmarę Matuszak[6].

WikipediaGalerię prowadzą

Galerię wspierają