w Galerii: 2011 | Sen
Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.
W latach 2001–2005 studiował w Instytucie Historii Sztuki na wydziale historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2002–2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego studenckiego Festiwalu Nowych Technologii w Sztuce „art-e-strada”.
Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Komiks na Ścianach”, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti (w projekcie wzięli udział m.in. – Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Dagmara Matuszak, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Mateusz Kołek, Julius Luge).
W latach 2003–2012 Artur Wabik był redaktorem naczelnym wydawnictwa „Atropos”, które specjalizowało się w edycji komiksów, oraz ekskluzywnych, bogato ilustrowanych albumów o charakterze kolekcjonerskim. W 2004 zredagował i wydał antologię polskiego komiksu internetowego „Komiks w Sieci” przedstawiającą szeroko zjawisko komiksowych blogów poprzez prezentację prac ich twórców, takich jak m.in.Agata „Endo” Nowicka, Bartek „Belle” Felczak, Jacek Karaszewski, Ernesto Gonzales, kolektyw „Pvek”. W marcu 2005 wydał „Melindę”[1] – nowelę graficzną będącą owocem współpracy angielskiego pisarza Neila Gaimana i polskiej ilustratorki Dagmary Matuszak. W kolejnych latach, we współpracy Dagmarą Matuszak zrealizował także bibliofilskie wydania książek – „Maladie”[2] Andrzeja Sapkowskiego i „Anansi Boys”[3] Neila Gaimana.
W latach 2010–2011 prowadził galerię sztuki współczesnej, zlokalizowaną w Krakowie, przy ulicy Zabłocie 23, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki „Miraculum”.
W latach 2012–2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego konkursu na mural Mall Wall Art, w wyniku którego na fasadzie budynku Galerii Krakowskiej zrealizowano mural wg. projektu Justyny Posiecz-Polkowskiej, o łącznej powierzchni ponad 1.400 metrów kw.[4]
Od 2010 członek Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Od 2012 prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. W 2012 napisał scenariusz do komiksu „Woroszyłowgrad” (rys. Marcin Surma) na podstawie powieści o tym samym tytule, autorstwa ukraińskiego pisarza Serhija Żadana.
Od 2013 specjalista ds. sztuk wizualnych i kurator w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, gdzie wraz z Michałem Jankowskim od 2011 prowadzi Małopolskie Studio Komiksu.
Artur Wabik publikuje teksty o popkulturze na łamach prasy, m.in. w interdyscyplinarnym kwartalniku „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” wydawanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Od lutego do grudnia 2013 prowadził autorską audycję radiową „Wabik na sztukę” na antenie krakowskiej Radiofonii.
źródło: Wikipedia