w Galerii: 2011 | Sen

Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.

W latach 2001–2005 studiował w Instytucie Historii Sztuki na wydziale historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2002–2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego studenckiego Festiwalu Nowych Technologii w Sztuce „art-e-strada”.

Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Komiks na Ścianach”, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti (w projekcie wzięli udział m.in. – Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Dagmara Matuszak, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Mateusz Kołek, Julius Luge).

W latach 2003–2012 Artur Wabik był redaktorem naczelnym wydawnictwa „Atropos”, które specjalizowało się w edycji komiksów, oraz ekskluzywnych, bogato ilustrowanych albumów o charakterze kolekcjonerskim. W 2004 zredagował i wydał antologię polskiego komiksu internetowego „Komiks w Sieci” przedstawiającą szeroko zjawisko komiksowych blogów poprzez prezentację prac ich twórców, takich jak m.in.Agata „Endo” Nowicka, Bartek „Belle” Felczak, Jacek Karaszewski, Ernesto Gonzales, kolektyw „Pvek”. W marcu 2005 wydał „Melindę”[1] – nowelę graficzną będącą owocem współpracy angielskiego pisarza Neila Gaimana i polskiej ilustratorki Dagmary Matuszak. W kolejnych latach, we współpracy Dagmarą Matuszak zrealizował także bibliofilskie wydania książek – „Maladie”[2] Andrzeja Sapkowskiego i „Anansi Boys”[3] Neila Gaimana.

W latach 2010–2011 prowadził galerię sztuki współczesnej, zlokalizowaną w Krakowie, przy ulicy Zabłocie 23, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki „Miraculum”.

W latach 2012–2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego konkursu na mural Mall Wall Art, w wyniku którego na fasadzie budynku Galerii Krakowskiej zrealizowano mural wg. projektu Justyny Posiecz-Polkowskiej, o łącznej powierzchni ponad 1.400 metrów kw.[4]

Od 2010 członek Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Od 2012 prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. W 2012 napisał scenariusz do komiksu „Woroszyłowgrad” (rys. Marcin Surma) na podstawie powieści o tym samym tytule, autorstwa ukraińskiego pisarza Serhija Żadana.

Od 2013 specjalista ds. sztuk wizualnych i kurator w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, gdzie wraz z Michałem Jankowskim od 2011 prowadzi Małopolskie Studio Komiksu.

Artur Wabik publikuje teksty o popkulturze na łamach prasy, m.in. w interdyscyplinarnym kwartalniku „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” wydawanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Od lutego do grudnia 2013 prowadził autorską audycję radiową „Wabik na sztukę” na antenie krakowskiej Radiofonii.

  • 2009 – „Boże strzeż mnie przede mną” – mural na 65. rocznicę Powstania Warszawskiego, zrealizowany wspólnie z Patrykiem Poślednikiem, most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie[5].
  • 2009 – „John Runnings. The Berlin Wall Walker” – diorama z klocków Lego zrealizowana z okazji dwudziestej rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Galeria „Delikatesy” w Krakowie. Praca przywołuje postać Johna Runningsa – amerykańskiego pacyfisty, praktykującego bierny opór, znanego ze swych akcji na rzecz zjednoczenia Niemiec, a w szczególności z odnoszących się bezpośrednio do muru działań o charakterze performatywnym z lat 1986–1989.[6]
  • 2010 – „12 dziewczyn, w których się kochałem” – instalacja wideo stanowiąca kolaż wizerunków dwunastu wirtualnych postaci kobiecych, zapożyczonych z filmów animowanych, komiksów, gier komputerowych oraz telewizyjnych seriali science-fiction. Galeria „Zbiornik Kultury” w Krakowie. Praca jest zapisem formatywnego doświadczenia kulturowego, jakim było dorastanie w kręgu ikon kultury popularnej okresu lat 90. w Polsce. Dotyka problemu kształtowania się tożsamości płciowej i emocjonalnej mężczyzny w oparciu o nieistniejące w świecie rzeczywistym wzorce kobiecości. A także szerzej – obrazu kobiety w popkulturze; zarówno w aspekcie estetycznym, jak i erotycznym[7].
  • 2011-2012 – Cykl murali w krakowskiej dzielnicy Podgórze: „Typomural”, „Ekomural” „Robot Lema” i „Mayamural” - murale zrealizowane wspólnie z Aleksandrą Toborowicz oraz grupą studentów ASP, ul. Traugutta, ul. Lipowa, ul. Józefińska, ul. Krakusa w Krakowie. „Typomural” zakwalifikował się do finału konkursu European Design Awards w kategorii Signs&Display[8].
  • 2012 – „Kinoreaktywacja” – cykl kontekstowych działań performatywnych, mających na celu przywrócenie pamięci o dawnych kinach Krakowa, zrealizowany wspólnie z Rafałem Stanowskim, w ramach czwartej edycji „ArtBoom Festival”. Budynki nieistniejących kin: „Sztuka”, „Atlantic”, „Wanda”, „Świt” i „Światowid” w Krakowie[9].

 

 

źródło: Wikipedia

 



Galerię prowadzą

Galerię wspierają