O Galerii

Galeria Tybetańska na warszawskiej Woli powstała w 2009 r. kiedy to Rada Miasta Warszawy ogłosiła nadanie rondu nazwę „Tybetu”. Wtedy też powstały pierwsze prace graffiti wykonane zarówno przez profesjonalnych artystów jak i przez mieszkańców Warszawy biorących udział w warsztatach. Od tamtego czasu Galeria Tybetańska ciągle się rozwija, powstają nowe prace, a na zakończenie każdego roku organizowany jest wernisaż, któremu towarzyszą koncerty i pokazy filmów. Dzięki temu miejsce to z roku na rok staje się co raz bardziej rozpoznawalne zarówno w Warszawie jak i w Polsce. 

Galeria otrzymuje swoje logo! wymyślone i zaprojektowane przez jedną z autorek tegorocznego muralu – Małgorzatę Rozenau.

– W Galerii będę poprzez malowanie modlić się o wolność, prawdę i miłość … - mówi Marta Sokołowska-Mróz. Malują także Aneta Paszek, Magdalena Firląg, Karolina Kucharska, Małgorzata Mirga-Tas, Małgosia Rozenau oraz uczestniczki i uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Dariusza Paczkowskiego » z Fundacji Klamra / 3fala.art.pl, dyrektora artystycznego Galerii Tybetańskiej!

Czytaj więcej: 2015 →

Lhasa – terytorium stolicy Tybetu z lotu ptaka i św. Jerzy walczący z bestią to dwa z siedmiu nowych murali powstających w Galerii. Tradycyjnie jedna z prac jest wynikiem warsztatów szablonowych, które przez dwa dni prowadzi Dariusz Paczkowski. W 2014 r. prace w Galerii tworzą: Rafał Roskowiński, Emil Goś, Autone, Made in Pain, True Boy, Vera King, Maja Tybel, Dariusz Paczkowski oraz osoby uczestniczące w warsztatach graffiti.

Podczas wernisażu wieńczącego sezon tworzenia nowych prac w Galerii Fundacja Artystyczna Perform otwiera wernisaż performancem tanecznym site-specific, dopasowanym do architektury Galerii i tematów murali. Występują Tybetańczycy, Lee Monday (zespół z Żywca), Maciej Magura Góralski i Paweł Płóciennik, Kolektyw terenNowy oraz Jacek Kleyff.

Czytaj więcej: 2014 →

Galeria „rośnie”. Powstają nowe prace, jedna podczas warsztatów graffiti.

Tworzą Weronika Kasprzyk, Artur Wabik, Paulina Lichwicka, Mariusz Libel, Golden Goat Studio i Dariusz Paczkowski wspólnie z uczestnikami warsztatów, które odbywają się na początku lipca.

Jacek Kleyff oraz Jacek Szymkiewicz grają podczas wenisażu. Społeczność Tybetańska występuje z tradycyjnymi tańcami i śpiewami.
We wrześniu Galerię odwiedza przedstawiciel Jego Świątobliwości Dalajlamy. W październiku, podczas wizyty związanej ze Szczytem Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Jego Świątobliwość Dalajlama przejeżdża przez Rondo Tybetu.

W Galerii tworzą: Jerzy „Impas” Rojkowski, Agata Bogacka, Magdalena Małczyńska-Umeda, Vera King, Aqualoopa, Ludzik, Czarli Bajka, Konrad Iwanowski KOLEKTYF, Rebel Art i Dariusz Paczkowski malują murale w 2012 r. Mnisi tybetańscy z klasztoru Drepung w Indiach tworzą jeden z murali, wraz z Tybetańczykami mieszkającymi w Warszawie i gośćmi, którzy przybywają na wernisaż zorganizowany w Tybetański Dzień Demokracji, 2 września. Tybetańska młodzież z Gimnazjum Społecznego na Raszyńskiej prezentuje tańce i śpiewy tybetańskie. 

Czytaj więcej: 2012 →

Tybetańscy mnisi, młodzi Tybetańczycy i Czeczeni wraz z innymi mieszkańcami Warszawy uczestniczą w warsztatach graffiti, realizowanych we współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń.

W 76. urodziny Dalajlamy, 6 lipca, pojawiają się nowe prace w Galerii. To wydarzenie rozpoczyna warszawskie Dni Tybetu. Dzięki wsparciu finansowemu od miasta stołecznego Warszawy angażujemy doświadczonych twórców graffiti. Powstaje 10 nowych prac w dużym formacie tworzonych przez doświadczonych artystów – graficiarzy z całej Polski. Malują: Inwazja, Artur Wabik, Mors, NeSpoon, 3fala.art.pl, Małgosia Rozenau, Paweł Kochanowski, Tuse, Kamer, Czarli Bajka, Zuza Kosiorowska, uczestnicy inicjatywy Wielokulturowy Street Art. 

Czytaj więcej: 2011 →

W lipcu malujemy w ramach projektu "Global Rights, Europeans Acting Together – GREAT”. Prace, które powstają, są częścią ogólnopolskiej trasy graffiti dotyczącej braku dostępu do odpowiedniej edukacji w Tybecie.

W październiku prezydent Warszawy w towarzystwie przedstawicieli władz miasta, Zarządu Dróg Miejskich, działaczy społecznych, Społeczności Tybetańskiej, odsłania tablicę poświęconą bohaterom powstania tybetańskiego 1959. Jego Świątobliwość Dalajlama pisze w specjalnym przesłaniu na otwarcie Ronda: "Jestem poruszony informacją o otwarciu w Warszawie „Ronda Tybetu” upamiętniającego wydarzenia z 10 marca 1059 roku w Lhasie oraz przyznaniu mi wyróżnienia Honorowego Obywatela Warszawy."

Czytaj więcej: 2010 →

Rok 2008 uważany jest za przełomowy dla Tybetu i Tybetańczyków. Podczas gdy oczy całego świata zwrócone są na przygotowanie budzących kontrowersje igrzysk olimpijskich w Pekinie, w okupowanym przez Chiny Tybecie wybucha fala gwałtownych, acz w przeważającej większości pokojowych demonstracji. Odpowiedź chińskich władz jak poprzednio jest brutalna, Tybetańczycy giną na ulicach, są masowo aresztowani, władza w Pekinie po raz kolejny „przykręca śrubę” w „zbuntowanej prowincji”. Wydarzenia w Tybecie odbijają się szerokim echem na całym świecie, także w Polsce, gdzie w wielu miastach i miejscowościach organizowane są demonstracje solidarności z Tybetańczykami.

Czytaj więcej: 2008 - 2009 →



Galerię prowadzą

Galerię wspierają