Wernisaż w Galerii Tybetańskiej

Prezentacja nowych murali, performance taneczny, koncerty oraz rozstrzygnięcie konkursu na instalację artystyczną – to niektóre z wydarzeń w ramach wernisażu, który odbędzie się w niedzielę, 7 września, o godzinie 17 w Galerii Tybetańskiej przy Rondzie Tybetu na Woli.

Performance taneczny inspirowany pracami w Galerii oraz jej charakterem i lokalizacją, według koncepcji Małgorzaty Gajdemskiej i Pauliny Święcańskiej, otworzy tegoroczny wernisaż. Fundacja Artystyczna PERFORM, odwołując się do nurtu site­specific, potraktuje miasto jako formę przestrzenną i zbada 
relację architektura miejsca ­ architektura ciała.

Społeczność Tybetańska w Polsce, Lee Monday, Kryzys ­ Robert Brylewski i Maciej Magura Góralski, Kolektyw terenNowy, Jacek Kleyff uświetnią wernisaż swoimi występami. Będzie także możliwość spotkania i porozmawiania z Krzysztofem Renikiem i Elżbietą Dziuk­Renik, podróżnikami i autorami najnowszej książki o tematyce tybetańskiej ­“Kultura na wygnaniu”. Zostaną także ogłoszone wyniki konkursu na instalację artystyczną w Galerii Tybetańskiej.

Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną nowe prace w Galerii, wykonane m.in. przez Rafała Roskowińskiego – legendę polskiego muralu, twórcę m.in. Gdańskiej Szkoły Murali, Autone oraz twórczynie z Studia Propagandy Społecznej przy ASP w Gdańsku. Zaprezentowana zostanie także praca uczestników i uczestniczek warsztatów szablonowych, które przez dwa dni poprowadzi Dariusz Paczkowski z grupy 3fala.art

Galeria Tybetańska na warszawskiej Woli powstała w 2009 r. kiedy to Rada Miasta Warszawy ogłosiła nadanie rondu nazwę „Tybetu”. Wtedy też powstały pierwsze prace graffiti wykonane zarówno przez profesjonalnych artystów jak i przez mieszkańców Warszawy biorących udział w warsztatach. Od tamtego czasu Galeria Tybetańska ciągle się rozwija, powstają nowe prace, a na zakończenie każdego roku organizowany jest wernisaż, któremu towarzyszą koncerty i pokazy filmów. Dzięki temu miejsce to z roku na rok staje się co raz bardziej znane zarówno w Warszawie, Polsce i na świecie. Jest to jedyna taka galeria poświęcona tematyce tybetańskiej.

Galerię Tybetańska tworzą Fundacja Klamra wraz z Fundacją Inna Przestrzeń oraz grupą 3fala.

W ramach projektu co roku powstają nowe murale. Działania artystyczne w przestrzeni realizowana są również przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.